Každý v životě již zmoknul a pokud zrovna nejste lidé co chodí po městě s deštníky v ruce, ale občas zavítáte i do přírody. Máte na výběr ze tří možností. Spoléhat se na to, že nejsme z cukru a když půjdeme celý den zmoklí na kost, přece se neroztečeme, koupit pláštěnku a pařit se pod ní nebo koupit membránovou bundu. Pokud volíte třetí možnost třeba vám tento článek poradí.
To jaké parametry by měla mít membrána jsem již řešil: ZDE. Zaměříme se více na to co by bundě nemělo chybět a pro jakou činnost se hodí odlehčená případně technická bunda.
Důležité parametry
- membrána(určitá výpomoc při výběru ZDE)
- značkové zipy pro případ rozbití a nutné náhrady jezdce(doporučuji YKK, ale snad všichni výrobci bund v ČR je používají, ale i tak nemusí být vždy jednoduché ho sehnat).
- odvětrání v podpaží
- stahovací lem, většinou na suchý zip okolo zápěstí
- stahovací kapuce, alespoň ve dvou místech
- BARVA – pokud si kupujete bundu pro outdoorové aktivity, barva bundy by měla být zásadní parametr, prosím uvědomte si, že nikdy nevíte co se může stát a proto nekupujte tmavé barvy kvůli noci. Bílou taky prosím ne, nejenom, že ji v přírodě hned zašpiníte, ale třeba na sněhu nebo mlze taky nebude zrovna dobře vidět. A šedá ve skalách taky není zrovna ideální volbou. I když budete vypadat jako kanárci, tak kupujte pestré barvy(červená, zelená, žlutá, světle modrá,…). Hodně tím, že budete vidět usnadníte případnou záchranu horské službě.
Odlehčené bundy
Toto je výborná volba pro lezení, krátké výlety bez větší zátěže, každodenní používání, cyklistiku, atd. Váha takové bundy je její hlavní předností, pohybuje se cca od 300 do 500 gramů. Bunda by měla mít nepromokavé(zatavené) zipy.
Výhody
- váha
- skladnost
Nevýhody
- chybí vychytávky technických bund jako: lem přes zip, zesílení ramen, menší počet kapes
- menší odolnost vůči poškození
Technické bundy
Tato bunda by měla být jasnou volbou pro ty co, ji chtějí používat přes zimu, na treky s těžkým batohem, atd. Bunda by měla mít lemy přes zipy. Může se to zdát jako nesmysl, ale pokud budete ve vánici, nepromokavé(zatavené) zipy vám můžou zamrznout a rozepnout takový zip, není zrovna snadné. Dále znakem technické bundy by měla být zesílená ramena(pro zátěž s batohem) a možnost vícero stahování, ne jenom v pase. Váha bundy se může pohybovat od 500 gramů do 850 gramů.
Výhody
- nepromokavost a životnost i při plné zátěži
- větší možnost využití(i těžkou bundu můžete využít tam kde lehkou)
Nevýhody
- vyšší váha a menší skladovatelnost
Co a kde koupit?
Není u nás příliš rozšířená informace, že české outdoorové oblečení je jedno z nejlepších jaké můžete koupit. Proto vám vypíši seznam českých výrobců. Na které bych se vám doporučil při výběru zaměřit. Kde koupit je složitá otázka, každou bundu doporučuji vyzkoušet osobně, na druhou stranu v e-shopech se dostanete většinou na dosti nižší ceny. Pokud se budete chtít honit za opravdu nejnižší možnou cenou, doporučuji sledovat inzerci na www.lezec.cz a www.outdoorforum.cz
Výrobci(Czech made):
Sir Joseph, High Point, Tilak , Warmpeace, Pinguin, Direct Alpine
PS: Čerpal jsem hlavně ze svých osobních zkušeností, tak jestli máte nějaké připomínky, případně s něčím nesouhlasíte, rád se ponaučím a článek poupravím.
Autor: Michal