West Coast (12.-21.3.2015)
Po výletu na Mt. Amstrong jedeme projet celé západní pobřeží. První zastávkou je ledovec Fox Glacier, kde děláme asi čtyřicetiminutový výlet na jednu z vyhlídek. Jelikož nám ale nepřeje počasí, tak se nezdržujme a další den se jedeme podívat na ledovec Franz Josef Glacier. Zde máme v plánu vyjít na Castle Rocks hut, ale ani tento plán nám nevychází. Počasí sice ještě vypadá přijatelně, bohužel z relativně schůdného terénu udělal neustále zmenšující se ledovec bludiště mezi seráky. Navíc nepotřebujeme dělat šašky, pro zástupy turistů proudících na vyhlídkový bod k ledovci.
Opět trochu zklamaní vyrážíme dál až k zastávce u Amethyst hot pools (v údolí Wanganui river, když jedete z jihu po Highway 6 první odbočka doprava za mostem, parkovat můžete u nové elektrárny nebo až na konci cesty, odtud max. 5 minut pěšky… jak je to možné sejít do koryta řeky a podél buše jít proti proudu, hned u sestupu dvě větší horká jezírka, dál více menších vykopaných tůněk, teplota až někdy nesnesitelně horká). Zde nakonec trávíme čvachtáním v horké vodě skoro celý den. Večer ještě stíháme navštívit Hokitika Gorge s krásnou mléčně modrou vodou.
Další den ráno se jedeme podívat na předpověď počasí do Hokitiky. Ta je vcelku přívětivá, a tak po procházce po pláži dokupujme zásoby a razíme do Arthur passu, kde trávíme následující čtyři dny (viz. níž). Po této krátké odbočce máme poslední cíl na West Coast a to Pancake rocks. Pomalu zjišťujeme, že nás cestování přestává bavit, a tak rychle přejíždíme do okolí Motueky a Nelsonu, kde vrcholí sezóna jablek. No a po dni hledání začínáme trhat jablka v Brightwateru.
Arthur pass (15.-19.3.2015)
Po několika dnech strávených cestováním v autě přijíždíme do Arthur passu, abychom opět protáhli naše nohy. V místím DOC (informace pro turistiku) zjišťujeme vhodný výlet na odpoledne. Vybíráme Otira Valley Track, který by měl zabrat asi hodinu. Bohužel tento časový údaj nepočítá s naší zvědavostí, a když pokračujeme dál údolím až pod úpatí stěn, stává se z hodiny víc jak dvojnásobek.
Další den ráno začínáme stoupat na Avalanche Peak 1833 m n.m., který je pro některé nejhezčím jednodenním trekem na Jižním ostrově. Toto tvrzení bohužel nemůžeme ani vyvrátit ani potvrdit, jelikož když jsme nahoře přichází mraky a my nevidíme ani na špičku nosu. Každopádně, již při výstupu jsme měli opravdu hezké výhledy. Po návratu dolů jdeme mrknout na počasí. To bohužel slibuje na následující den déšť. Před ním se jedeme schovat na Castle Hill rocks (velká lezecká a boulderová oblast), kde jen tak pro srandu přelézáme pár boulderů. Odpoledne jdeme prozkoumat jeskyni Cave stream, kterou protéká opravdu ledový potok. Ale i když občas jsme až po pás ve vodě, radost ze zážitku nás neopouští.
Následující ráno je již obloha modrá a my vyrážíme opět do hor, tentokrát na Bealey Spur Track, který končí u stejnojmenné chaty (spát bychom v ní ale opravdu nechtěli, myši i jejich bobky všude kam se podíváš). To nám ovšem nestačí, a tak vyrážíme ještě výš po hřebeni za hezčími výhledy. Výstup otáčíme až na prvním vrcholu, kde si asi hodinu užíváme krásu okolních hor. Večer nás ještě čeká překvapení v podobě tučňáka novozélandského, kterého našel ztraceného DOC ranger a veze ho na záchrannou stanici. Poslední výlet, který provádíme o den později v Arthur passe je výstup do sedla Temple Col. Až k lyžařskému středisku Temple basin jdeme pohodovou cestou, pak už více méně po suti až do sedla, kde Marťa zůstává. Mě to nestačí a tak ještě zkouším vylézt na Mt. Temple. Lehce lezecký terén čím dál víc zhoršuje sněhový poprašek a špatně zvolené tenisky místo pohor, a proto nakonec někde mezi Lower a Middle peak otáčím zpět na pevnou půdu pod nohama. Cestou dolů si oba opět odrovnáváme kolena a začínáme se těšit na pár dní cestování v autě.
Autor: Michal