Řešíte problém koupě nové nepromokavé bundy, kalhot či jiného voděodolného kusu oblečení, už jste zabrouzdali trochu po internetu a narazily na spoustu firem a výrobků, které se chlubí, různými čísli a jmény nepropustných materiálu, ale vy jim nerozumíte. Tak následující řádky jsou určeny vám. V krátkosti se pokusím vysvětlit, co různé pojmy znamenají a jaký typ membrány má své výhody/nevýhody.
Trocha teorie:
Na většině membránových/zátěrových kusů oblečení se nachází dva číselné údaje:
Paro-propustnost – příklad. 10000 g/m2/24 hod. – to znamená, že membrána dokáže propustit 10000g potu na 1 m2 za 24 hodin. Tělo při běžné chůzi vyprodukuje zhruba tuto hodnotu. Ale při extrémní fyzické námaze to může být až 35000.
Odolnost proti tlaku – příklad 2000 mm/H2O – to znamená, že membrána při výšce vodního sloupce 2000 mm začne propouštět první kapky vody, toto číslo se v praxi označuje jako hraniční číslo pro nepromokavé materiály, nicméně platí čím, vyšší tím lepší, navíc s různým dalšími tlaky (vítr, popruhy batohu,…) potřebujeme číslo větší, já osobně bych doporučoval pro bundu, která má nahradil pláštěnku alespoň 15000mm/H2O
Typy
V současnosti se setkáte s třemi typy membrán, první je na bázi polytetrafluoretylenu (teflon), druhá na bázi polyuretanu, třetí na bázi hydrofilního polyesteru. Zmínil jsem se již o zátěru, zátěr je pouze vrstva, která je nanesena na povrch látky. Toto řešení je sice levné, ovšem ho silně nedoporučuji z důvodu životnosti. Po týdnu v horách s batohem na zádech nezbude ze zátěru zhola nic.
POZOR: Vždy dbejte na to, aby měl výrobek podlepené/lepené švy (tzn. šev je buď lepený nebo je zalepený/zatavený, může být jak z vnitřní tak z vnější strany).
Teflon
S tímto typem membrány se už setkali snad všichni, kteří vešli do nějakého obchodu s oblečením či obuvi. Ano tento typ membrány využívá firma GORE-TEX. Ovšem mnoho lidí je přesvědčeno, že je to to nejlepší co na trhu můžete sehnat. Netvrdím, že pro určitou skupinu lidí to není pravda, nicméně určitě ne pro všechny. Faktem je, že membrány na bázi teflonu ztrácejí své vlastnosti asi 2x rychleji než druhé dva typy, už po dvou letech bez speciálního zacházení, výrazně klesají jejich vlastnosti. Nicméně, i když přímo goretex neuvádí hodnoty paro-propustnosti a odolnosti proti tlaku, tak je má asi nejlepší na trhu.
Firmy: Gore-Tex, Dyneon™ PTFE
Polyuretan a polyester
Z mého osobního hlediska bych volil tento typ membrány z důvodu pro mě výrazně vyšší životnosti. Při správném zacházení jste schopni dosáhnout životnosti 5 – 10 let. Goretex co se týče hodnot je sice lehce vepředu, ale rozdíl je v praxi nezjistitelný. A jediný důvod proč o goretexu všude slyšíte je, jeho výborně zvládnuty marketing.
Firmy: Dermizax EV™, Sympatex, Gelanots, Hydrotex, Aquatex, Shell Tec, atd.
Jak se starat o membrány?
Většina prodejců vám buď řekne, že membrána nepotřebuje speciální údržbu, v lepším případě vám doporučí nějaký speciální prášek, který mají na krámě. Rozhodně zastávám názor, že i když jsou speciální prášky hodně drahé, vyplatí se. V tom jaký prášek je nejlepší, bohužel neporadím, ale ve většině diskuzí je doporučován výrobek od firmy Nikwax, osobně ho taky používám, i když ne tak dlouho, abych ho mohl jeho vlastnosti potvrdit nebo vyvrátit
POZOR: oblečení s membránou neždímejte v pračce na víc, než 100 otáček za minutu. Za předpokladu, že nevíte, jak to nastavit. Neždímejte, nechce okapat a oschnout.
Závěr:
Membránu na bázi teflonu (Gore-tex) bych doporučil lidem, kteří nechtějí řešit údržbu a prostě jenom daný kus oblečení používat a po dvou letech si koupí nový kus. Budete spokojeni a budete mít to nejlepší co je na trhu. Zbytku co řeší i finanční stránku věci a nevadí jim obětovat trochu toho času údržbě, bych doporučil nějakou z polyuretanových nebo polyesterových membrán.
PS: Čerpal jsem hlavně ze svých osobních zkušeností, tak jestli máte nějaké připomínky, případně s něčím nesouhlasíte, rád se ponaučím a článek poupravím.
Autor: Michal